Ciekawostki z naszego sklepu - czego warto skosztować ?

Published : 2018-03-08 12:40:42
Categories : Polecamy

*

W sklepie ekologicznym można znaleźć całkiem sporo ciekawych rzeczy. Czasami są zaskakujące, innym razem zadziwiające - wiele z nich wzbudza ciekawość i pytania: "Co to jest i z czym to się je ?". Zerknijcie na najbardziej nietypowe produkty z naszej oferty BIO:

*

- herbata z liści konopii Batom - jednocznacznie kojarzy się z konopiami, ale niestety - nasza herbata nie ma odprężających mocy. Za to świetnie smakuje i wzbogaca dietę w witaminy i minerały.

*

- kawa z żołędzi Dary Natury - kiedyś była tanim zamiennikiem dla prawdziwej kawy. Dziś, dzięki takim produktom, można poznać smak prawdziwie biednej kuchni - a trzeba przyznać, że jest bardzo interesujący. Żołędziówka jest też znacznie zdrowsza, niż klasyczna kawa. Niektórym jej mocny smak świetnie zastępuje Arabikę, czy Robustę.

*

- zakwaska do jogurtu - czyli kolonie bakterii, dzięki którym każdy rodzaj mleka można zamienić na pyszny jogurt. To świetny sposób na domowe doświadczenia, na przykład z dzieciakami. 

*

- pierzga - chyba najmniej znany owoc "rąk" pszczelich, także ten najbardziej cenny. Pierzgą pszczoły karmią swoje larwy. Jest najbardziej skoncentrowanym źródłem substancji odżywczych, a powstaje z fermentacji pyłku. Witaminy, tłuszcze, aminokwasy i sole mineralne zawarte w pierzdze są znacznie łatwiej przyswajane, niż te w pyłku, czy miodzie. Poelcamy wszystkim, którzy z miodu chcieliby wyciągnąć jak najwięcej. 

*

- pasta z ikry morszczuka - ikra morszczuka, wzbogacona dodatkiem pomidorów. To tradycyjny smak Portugalii dla wszystkich, którzy szukają ciekawych inspitacji kulinarnych. 

*

- daktynella - świetny sposób na zaserwowanie daktyli. Daktynella to krem, w którym połączono je z olejem kokosowym i gorzkim kakao. Naprawdę pyszny dodatek, czy kanapek, można też po prostu jeść ją prosto ze słoiczka. 

*

- mąka teff - mało u nas znana, typowa afrykańska, odmiana mąki. Powstaje z prymitywnej odmiany zboża, a właściwie trawy - miłki abisyńskiej. Nie zawiera glutenu, więc jest doskonałym wyborem przy celiakii. Można nią zastępować na przykład mąkę pszenną. To, co jest w teff bardzo ciekawe, to bardzo duża zawartość białka. 

*

- makaron konjac DietFood - makaron bez kalorii - tak można by o makaronach konjac powiedzieć. Wygląd może niektórych odstraszać, ale pozory mylą. Powstaje z korzenia rośliny konjac, a jego głównym składnikiem jest ... błonnik. Nie znajdziemy w nim tłuszczu, białka, ani skrobi. Być może dlatego robi taką furorę wśród osób na diecie. Nie ma właściwie swojego smaku, więc można go podawać i na słodko i wytrwanej wersji.

*

- makaron z grochu Fabijańscy - świetna i bardzo ciekawa alternatywa dla makaronów zawierających gluten. 

*

- napój kurkumowy Dary Natury - dla poszukiwaczy ciekawych smaków. Rozgrzewa, przyspiesza przemianę materii i delikatnie pobudza. 

*

- napój z orzechów tygrysich - napój z typowo hiszpańskich "orzeszków", które bywają nazywane migdałami ziemnymi. W smaku to połączenie właśnie migdałów i kokosa.

*

- kiszony czosnek niedźwiedzi - znamy go głównie w formie suszonej lub świeżej, ale nie mniej dobrze smakuje w wersji kiszonej. Świetnie sprawdza się w sałatkach, czy po prostu na kanapce.

*

To tylko kilka z naszych propozycji nietypowych produktów. Znacznie więcej znajdziecie w sklepie - zapraszamy do buszowania !!!

*

Share this content

Dodaj komentarz

 (z http://)