Fair Trade czyli Sprawiedliwy Handel

Published : 2017-06-12 13:14:02
Categories : Dla ciekawych

*

*

Fair Trade, czyli Sprawiedliwy Handel, to idea, która zakłada, że człowiek jest ważniejszy niż zysk. W tym krótkim zdaniu mieści się właściwie wszystko. Przez ostatnie 40 lat kształtował się ruch, którego zadaniem jest m.in. pomoc najbiedniejszym regionom świata. 

*

Klasyczne podejście biznesowe to przede wszystkim maksymalizowanie zysków. Trzeba więc jak najbardziej obniżyć koszty. Wiele firm przenosi swoje siedziby do najbiedniejszych krajów, gdzie wynagrodzenie dla pracowników jest absurdalnie niskie. Chodzi jednak nie tylko o to, ile płaci się ludziom, ale również jak sie ich traktuje. Stosuje się podwójne standardy. To, co w Europie nazwalibyśmy wyzyskiem, czy nawet niewolnictwem, w krajach Afryki, czy południowej Azji już nie jest tak traktowane. 

*

Ogromny skandal wywołały zdjęcia z południowo-amerykańskiej farmy bananów jednego z największych producentów tych owoców (ze słoneczkiem w logo). Widać na nich pracowników zrywających owoce z drzew. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że jednocześnie przeprowadza się opryski. Ludzie są dosłownie skąpani w deszczu jakiegoś płynu, który na pewno nie jest wodą. 

*

Podział zysków właściwie nie istnieje, czas pracy jest często nielimitowany. pracują dzieci i osoby starsze, nie mają żadnej szansy na awans, uzyskanie edukacji itd. Mniej więcej 50 lat temu rozpoczęły się działania, które miały na celu poprawę warunków pracy, ale również i życia osób wykorzystywanych w taki sposób. 

*

CZYM JEST FAIR TRADE

*

To wypracowane partnerstwo pomiędzy producentem, a dostawcą, który opiera się przede wszytkim na szacunku, dialogu i bardziej zrównoważonym podziale zysków. Zasady fair trade wprowadzane są w życie przede wszystkim w najbiedniejszych krajach (tzw. krajach Południa). Tamtejsi producenci są bardzo często zupełnie wykluczeni z handlu na większą skalę. 

*

JAK TO WYGLĄDAŁO KIEDYŚ, A JAK WYGLĄDA DZIŚ

*

Ocenia się, że ruch Fair Trade ma około 50 lat. Pomysł polegał na stworzeniu powiązań pomiędzy dystrybutorami w Europie i Ameryce Północnej, a producentami z Afryki, Azji i Ameryki Południowej - zgodnie z zasadą "Trade not Aid". Jednocześnie coraz więcej konsumetów zaczynało zdawać sobie sprawę z warunków, na jakich pracują ludzie w najbiedniejszych rejonach świata. Mniej więcej do końca lat 80. produkty "fair trade" były ciekawostką, która można było znaleźć w sklepach ze zdrową żywnością. Mniej więcej od oczątku lat 90. tego typu produkty zaczęły się pojawiac w większych sklepach. Dzisiaj fair trade można znaleźć w każdym większym sklepie. Mogą to być banany z dużych plantacji, ale również kawa z małych spółdzielni w Ameryce Południowej. Nie jest ważny rozmiar, ale zasady, które są określone w 10 punktach.

*

10 ZASAD FAIR TRADE

*

1. Możliwośc rozwoju dla najmniejszych - tworzenie możliwości rozwoju dla małych producentów, tak aby byłi w stanie utrzymać siebie i swoje rodziny z uprawy, czy produkcji. 

*

2. Współpraca pomiędzy producentem, a dystrybutorem, producenci nie są pomijani przy podejmowaniu różnego rodzaju decyzji i mają dostęp do wszystkich informacji. 

*

3. Podejście "fair", które obejmuje cały szereg zasad. Na przykład dystrybutor nie może zrezygnować z zakupu zamówionego towaru bez uprzedzenia, a jeśli musi, płaci za wyprodukowany dotąd towar. Mały wytwórca może rządać od zamawiającego do 50% przedpłaty itp. 

*

4. Cena minimalna - w wielu przypadkach za dany towar ustalana jest cena minimalna, a jeśli nie, strony przyjmują taką cenę, która pozwala na sprawiedliwy zarobek.

*

5. Praca małoletnich i niewolników - zgodnie z zasadami fair trade, praca nie może być wykonywana przez dzieci (zgodnie z ustaleniami norm ONZ) oraz przez niewolników. 

*

6. Równouprawnienie, brak dyskryminacji oraz wolność zgromadzeń - dotyczy to zwłaszcza pracy kobiet, które mają otrzymywać takie samo wynagrodzenie jak mężczyźni. W biednych krajach południa często kobiety za tę samą pracę otrzymują dużo niższe wynagrodzenie.

*

7. Odpowiednie warunki pracy - w tym sprzęt niezbędny do wykonywania pracy w sposób bezpieczny dla zdrowia, np. maseczki, obuwie, ochraniacze.

*

8. Szkolenia - w ramach programu fair trade prowadzone są szkolenia, podnosi się kwalifikacje zawodowe, wyrównując w ten sposób szanse.

*

9. Promocja zasad Fair Trade.

*

10. Szacunek dla środowiska - bardzo często produkty z logiem Fair Trade są też produktami ekologicznymi. Niewielkie spółdzielnie nierzadko są usytuowane w dzikich, dziewiczych terenach, co można wykorzystać. Wielu producentów kawy czy herbaty decyduje się na produkcję ekologiczną, co ma niezwykle pozytywny wpływ również na środowisko. 

*

A więcej o fair trade znajdziecie na przykład tutaj

*

Share this content

Dodaj komentarz

 (z http://)