Jak zrobić piwo czyli warzenie w domu

Published : 2016-03-21 17:24:34

*

NIE TAKI KUFEL STRASZNY, JAK GO MALUJĄ ...

*

Warzenie piwa w domu może się wydawać trudnym zadaniem. Już po pierwszym razie można się jednak przekonać, że wcale tak nie jest. To przede wszystkim wielka frajda - dla "małych chemików" wyjątkowa ;) Uwarzenie pierwszej "partii" wymaga odrobiny przygotowań, zwłaszcza sprzętowych, za każdym kolejnym razem jest już o wiele łatwiej. 

*

SPRZĘT DO ROBIENIA PIWA

*

Pierwsza rzecz, o jaką musimy zadbać, to oczywiście sprzęt do zrobienia piwa. Mamy do wyboru dwie możliwości:

*

- gotowy zestaw do warzenia piwa - najprostszy sposób, ponieważ prawie wszystkie potrzebne elementy w nim znajdziemy. Zdecydowanie godny polecenia jest większy Microbrowar Biowinu. Przede wszystkim dlatego, że zawiera właściwie wszystko, czego potrzeba. Trzeba do niego dokupić tylko butelki i glukozę (albo cukier). Cała reszta jest w środku. Cenowo też w zestawie wychodzi taniej, niż przy pojedynczym kompletowaniu;

*

- samodzielnie skomponowany zestaw - to właściwie wszystkie elementy, które znajdują się w Microbrowarze 1 plus butelki i glukoza (lub cukier). Można ewentualnie zrezygnować z mieszadła (ale się przydaje). Poza tym właściwie każdego elementu będziemy używać na którymś z etapów. Przy kupowaniu wiadra warto wybierać takie z kranem, bo butelkowanie jest znacznie łatwiejsze. Niezbyt dobrze sprawdza się też młotkowa kapslownica. Trochę trzeba się z nią namęczyć i nie do końca wiadomo, czy kapsel jest szczelny. To raczej sprzęt, który wcześniej czy później zdecydujemy się wymienić na coś lepszego. 

*

PIWO Z BREWKITA CZY Z WŁASNYM ZACIEREM ?

*

Na pierwszy raz zdecydowanie warto wybrać brewkit czyli gotowy koncentrat piwa. Wyrób piwa od samego początku do końca, a więc łącznie z zacieraniem jest procesem dużo bardziej czasochłonnym, wymaga większej ilości sprzętu i trochę więcej doświadczenia. Nie oznacza to oczywiście, że "uczniak" nie jest w stanie w taki sposób uwarzyć piwa. Jednak to trochę więcej "zamieszania" i "paplania" - w efekcie możemy się zniechęcić. Zazwyczaj własne bazy do piwa wyrabiają bardziej doświadczeni, którzy chcą uzyskać konkretny smak i konkretne właściwości bazy. 

*

Po krótce warzenie samodzielne to przerobienie ziarna na "pożywkę" dla drożdży. Ziarna należy ześrutować (plusem samodzielnego zacierania jest to, że mamy wpływ na to, jak je ze sobą wymieszamy), zalać wodą, potem ogrzać i przefiltrować zacier. Następnie chmieli się zacier. To, co powstaje w efekcie takiego procesu, to koncentrat chmielony, jaki już w gotowej formie można kupić. Zarówno gotowe, jak i własnoręcznie robione "bazy" mają swoich zwolenników i przeciwników. Wiele zależy od tego, czy większą przyjemność sprawia nam samo robienie piwa, czy raczej smakowanie domowego napitku. 

*

WARZENIE PIWA Z BREWKITA

*

- mieszanie koncentratu piwa z wodą i drożdżami

*

Pierwsza część domowego wyrobu piwa to wymieszanie wszystkich składników brewkita (jeśli na taki szybszy sposób się zdecydowaliśmy). Dla przykładu możemy wziąć koncentrat Lager Coopers. To bardzo uniwersalne piwo o klasycznym smaku, do jakiego jesteśmy raczej wszyscy przyzwyczajeni. Na początku trzeba podgrzać wodę w sporej ilości (23 litry), najlepiej przegotować. Następnie dodajemy cukier (lub glukozę albo suchy słód) i słód z puszki (trochę konsystencją przypomina miód). Po ostudzeniu dodajemy drożdże. 

*

Cały proces musi być jak najbardziej sterylny, aby nie skazić brzeczki. Najwięcej czasu zabiera gotowanie wody i jej studzenie. Ale generalnie nie jest to trudny proces. W puszce koncentratu można znaleźć dokładną instrukcję krok po kroku - warto z niej skorzystać. Po dodaniu drożdży zamykamy pojemnik i odstawiamy do fermentacji.

*

- fermentacja piwa

*

Piwo zaczyna fermentować stosunkowo szybko. Przy dodaniu glukozy zazwyczaj szybciej. Trochę kłopotów może sprawić utrzymanie wyższej temperatury - czasami pojemnik trzeba dogrzać, zwłaszcza zimą. Pierwsza fermentacja jest burzliwa i kończy się zazwyczaj wtedy, kiedy ustaje bulgotanie w rurce. Jeśli nie jesteśmy pewni, dokonuje się pomiaru cukru w brzeczce. 

*

- rozlewanie piwa do butelek

*

Piwo generalnie powinno się znaleźć w butelkach jak najszybciej, bo minimalizujemy wtedy ryzyko skażenia. Wyparzamy więc i butelki i kapsle i rozlewamy płyn do butelek. 

*

- cicha fermentacja

*

Piwo już zabutelkowane przechodzi drugą, tzw. cichą fermentację. Przy wlewaniu do butelek dodajemy do każdej z nich trochę cukru lub glukozy. To będzie pożywka dla drożdży do cichej fermentacji. Cicha fermentacja powoduje, że piwo nabiera gazu i zyskuje bardzo dużo na smaku. 

*

Piwo powinno przechodzić cichą fermentację minimum 2 tygodnie. Po tym czasie można je już pić, ale zdecydowanie warto odczekać około 2 miesiące. Po tym czasie mamy w nim więcej gazu, o wiele lepszy smak, którym naprawdę można się już delektować. 

*

O czym warto pamiętać ?

*

Na pewno o tym, aby zachować jak najbardziej sterylne warunki. Tutaj doskonale sprawdza się sparzanie wszystkiego wrzątkiem. Warto też sprawdzić, czy pojemnik z kranem nie przecieka, zanim wlejemy do niego wodę. Kontakt brzeczki z powietrzem najlepiej ograniczyć do minimum. Przy kapslowaniu dobrze jest dokładnie sprawdzić szczelność, tak aby ewentualnie od razu wymienić kapsel.

*

Dlaczego warto to zrobić ?

*

Dla frajdy i dla smaku :) Nawet jeśli ktoś nie jest wybitnym znawcą i miłośnikiem piwa, to domowe warzenie na pewno jest ciekawym doświadczeniem. Na pewno cały proces opiszemy jeszcze dokładniej - to tylko szybkie spojrzenie na warzenie piwa w domu dla tych, którzy zastanawiają się, czy to zrobić. My na pewno możemy polecić !

*

A tutaj warto zajrzeć po więcej:

*

browar.biz

Coopers FAQs

*

Share this content

Zobacz wszystkie (1)

Winodomowe


2017-01-04 11:42:53

Takie piwo ma zupełnie inny smak do jakiego przyzwyczaiły nas wielkie browary. Często w mniejszych sklepach można dostać lokalne piwo - które smakuje podobnie do tego robionego w domu. Jednak zrobienie samemu takiego piwa daje dodatkową satysfakcję :)

Dodaj komentarz

 (z http://)