Masło klarowane ghee - jak działa i jakie ma wartości odżywcze ?

Published : 2018-03-01 12:43:29
Categories : Dla ciekawych

*

*

Masło zna każdy z nas, ale w formie klarowanej nie jest tak popularne, jak to klasyczne. Jak wyrabia się masło klarowane, dlaczego jest lepszej jakości i czym różni się od nam znanego ? Poniżej kilka informacji:

*

Klarowane masło było powszechnie używane w kuchni staropolskiej. Tradycyjnie właśnie na nim smażono pączki na Tłusty Czwartek. Później straciło nieco na popularności, dziś znowu zaczynamy do niego wracać. W sklepach można znaleźć nie tylko "zwykłe" masło klarowane, ale również jego indyjską odmianę Ghee. Jest wyrabiane w nieco inny sposób, a ajurweda przypisuje mu zdrowotne właściwości. Może być wykorzystywane na wiele sposobów, właściwie wszędzie tam, gdzie jest potrzebny tłuszcz.

*

JAK POWSTAJE MASŁO KLAROWANE GHEE ?

*

W tradycji ajurwedyjskiej ghee zawsze jest wyrabiane z mleka krowy, czyli zwierzęcia uznawanego za święte. Także z tego powodu zajmuje wyjątkowe miejsce pośród produktów spożywczych. Ten rodzaj ghee uznaje się za najlepszy. W ajurwedyjskich księgach można jednak znaleźć w sumie osiem różnych rodzajów ghee, każde z innego rodzaju mleka (pojawia się tam m.in ghee wyrabiane z kobiecego mleka). 

Zanim powstanie ghee, potrzebnych jest kilka innych etapów. Z jogurtu ubijana jest śmietanka, ze śmietanki masło i dopiero to jest poddawane klarowaniu. Jakość ghee, jego tekstura, smak i zapach w bardzo dużej mierze zależą od rodzaju i jakości użytego mleka. Masło jest topione, a następnie gotowane na bardzo małym ogniu. Z tłuszczu jest odparowywana woda, ale również wytrącają się białka i inne "zanieczyszczenia", które nie są tłuszczami. Na wierzchu powstaje piana, którą należy zbierać na bieżąco, a na dnie osad, znad którego następnie masło jest zlewane. Po zastygnięciu właściwie niczym nie różni się od zwykłego. 

*

-------------

Skąd pochodzi masło ghee ?

Tradycyjnie za ojczyznę ghee uznaje się Indie. To tam odgrywa ono bardzo ważną rolę w kuchni, medycynie i religii. Klarowane masło jest jednak także wyrabiane w innych częściach świata. Egipcjanie wyrabiają dokładnie takie samo masło, tyle że z mleka bawolego. W Erytrei i w Etiopii do tłuszczu dodaje się zioła i przyprawy. Jednak to Indie są największym światowym producentem mleka krowiego i jednocześnie masła ghee. 

------

*

Czym różni się ghee od "typowego" masła klarowanego ? Proces oczyszczania wygląda właściwie tak samo. Ghee jest jednak gotowane dłużej, można powiedzieć, że lekko "przypalane" dzięki temu nabiera bardzo specyficznego, lekko orzechowego aromatu i smaku. Nieco inaczej powstaje samo masło, które jest klarowane - z jogurtu, a nie ze śmietany. Niektóre badania wykazują, że w takim maśle można znaleźć więcej kwasów tłuszczowych Omega-3. 

*

*

DLACZEGO MASŁO KLAROWANE GHEE JEST LEPSZE OD ZWYKŁEGO ?

*

Przede wszystkim ze względu na techniczne zalety :). Ghee jest pozbawione białek, dzięki czemu ma znacznie wyższą temperaurę dymienia. Klasyczne masło można podgrzać do temperatury mniej więcej 163-191 stopni Celsjusza. Z kolei ghee zazwyczaj daje się wykorzystać bez ryzyka spalenia w temperaturze pomiędzy 204, a nawet 260 stopni Celsjusza - to znacznie więcej, niż jakikolwiek olej roślinny. Dzięki takim właściwościom masłem można zastąpić każdy tłuszcz. Spokojnie da się na nim na przykład usmażyć frytki. 

*

W ajurwedzie ghee jest wykorzystywane nie tylko w kuchni, ale przede wszystkim w medycynie i różnego rodzaju obrzędach religijnych:

*

- jest doskonałym "rozpuszczalnikiem" dla różnego rodzaju ziół i medykamentów. Dzięki jednolitej strukturze świetnie rozpuszcza aktywne składniki i doskonale rozprowadza jest po ciele (lub na nim). Bardzo często w ajurwedzie w ghee smaży się zioła, rozpuszczając w ten sposób ich aktywne składniki. 

*

- wspomaga regenerację błon śluzowych, na przykład żołądka - trochę w tym działaniu przypomina aloes. Ajurveda szczególnie poleca ghee na dwie dolegliwości: wrzody żołądka oraz zaparcia;

*

- zawiera spore ilości odżywczych składników - około 40% tłuszczów w ghee to nienasycone kwasy tłuszczowe, a więc te odpowiednie dla naszego ciała. Choć mogłoby się wydawać, że to sam tłuszcz, znajdziemy tutaj również witaminy: A, E i K. 

*

- nie zawiera białek - jest idealne dla osób, które mają uczulenie na laktozę, czy kazeinę. Wszystkie białka są usuwane w procesie klarowania. 

*

- jest znacznie trwalsze - ponieważ ghee składa się wyłącznie z tłuszczu, psuje się znacznie wolniej. Można je również bez obaw przechowywać poza lodówką, 

*

- można go użyć jako ... kosmetyku - dokładnie tak samo, jak każdego innego masła do ciała. Wzbogacone o inne składniki, może się stać równie skuteczne, jak apteczna maść (łatwo w nim rozpuścić aktywne składniki, dokładnie tak samo, jak w przypadku leczniczych mieszanek). 

Ghee ma mnóstwo zalet, ale jedną wadę - zawiera sporo cholesterolu, więc raczej nie powinno się go spożywać w zbyt dużych ilościach, jeśli ktoś ma problemy z wysokim cholesterolem. Natomiast spokojnie można je podawać dzieciom, które tłuszcze nasycone powinny spożywać w nieco większej ilości, niż dorośli. 

*

A poniżej coś, co może Was zaskoczyć - połączenie przypraw, masła ghee i oleju kokosowego, czyli ciekawa i niepowtarzalna "Energia do Kawy". Kawa z dodatkiem takiego specyfiku nie zakwasza organizmu, przyspiesza metabolizm, nie wypłukuje minerałów z organizmu i wspomaga odchudzanie. Na pewno warto spróbować - smak jest ciekawy !

*

Share this content

Dodaj komentarz

 (z http://)