Herbata z mięty - właściwości, działanie, zastosowanie

Published : 2017-05-10 10:45:05
Categories : Zdrowie na talerzu

*

*

Mięta jest jednym z najpopularniejszych ziół w naszych apteczkach. Tradycyjnie stosujemy miętową herbatkę przy problemach z żółądkiem, ale to roślina, która kryje w sobie znacznie więcej możliwości. Dziś chcemy przyjrzeć się jej bliżej.

*

Odmian mięty jest kilka, w tym ta  najbardziej popularna u nas, czyli pieprzowa. Istnieją między nimi oczywiście różnice, ale generalne cechy są wspólne wszystkim odmianom.

*

Miętę pieprzową można znaleźć właściwie w całej Europie. Tak samo dobrze czuje się w Polsce, zarówno w dzikich ostępach, jak i w przydomowych ogródkach, czy w doniczce. To roślina, którą bardzo łatwo rozpoznać po mocnym, charakterystycznym zapachu. Wyróżniają ja też typowe, "oszronione" liście. 

*

Co leczy w mięcie ?

*

Lecznicze właściwości mają przede wszystkim olejki w niej zawarte. To nie tylko mentol (stanowi około 30% olejku miętowego), ale również menton, karwon, czy limonen. Działanie tej mieszanki można wykorzystać w leczeniu różnych dolegliwości. 

*

------------

*

Herbata z mięty, olejek, czy nalewka - co wybrać ?

*

W celach leczniczych miętę można stosować w kilku różnych postaciach, a trzy najpopularniejsze to suszone ziele, olejek miętowy oraz nalewka. Każda z tych form to nieco inne stężenie olejku miętowego. Najmniej zawiera go herbata parzona z suszonego ziela. To jednak jest najbezpieczniejsza forma, jeśli ktoś obawia się skutków ubocznych. Zdrowe osoby mogą bez problemu wypijać dowolne ilości miętowej herbaty. Mocniejszą "wersją" mięty jest olejek miętowy. Powstaje poprzez parowanie liści. To dość gęsta, zielonkawa ciecz, której głównym składnikiem jest mentol. Czyli dokładnie ten sam składnik, co w herbacie, tyle że w bardziej skoncentorwanej formie. Olejek zażywany zgodnie z zaleceniami nie powinien powodować żadnych niepożądanych reakcji. Powinny go jednak unikać osoby mające problemy z pęcherzykiem żółciowym i kobiety w ciąży. Rzadziej stosuje się nalewkę z mięty, choć ona też jest spotykana. 

*

----------

*

Mięta na .... żołądek

*

Najbardziej znane zastosowanie mięty to leczenie problemów z układem pokarmowym, takich jak mdłości, bóle i skurcze. W takich wypadkach najlepiej sprawdza się kilka kropel olejku miętowego podanych na cukrze (sposób dobrze znany naszym mamom i baciom). Jeśli ktoś nie bardzo przepada za tak mocną wersją, może napić się herbaty, która działa łagodniej. Olejek zawarty w mięcie działa przede wszystkim przeciwskurczowo i uspojająco na mięśnie gładkie, a ból brzucha zazwyczaj spowodowany jest ich skurczem. To pozwala wykorzystać ziółko w leczeniu kolek, wzdęć czy niestrawności. Od wielu lat stosuje się ją w zespole jelita drażliwego. Jedyne schorzenie, w którym raczej powinno się jej unikać, to przepuklina rozworu przełykowego. 

*

Można zastosować miętę także do uśmierzenia nudności, bywa też stosowana jako środek zapobiegający chorobie morskiej. Wynika to z uspokajającego działania mentolu na nerwy usytuowane w żołądku. 

*

Mięta dla dzieci ?

*

Herbatkę miętową można spokojnie podawać również najmłodszym. W przypadku niemowląt najlepiej sięgnąc po wersję "granulowaną", bo mamy wtedy pod kontrolą stężenie olejku miętowego. Miętowa herbatka nie tylko działa kojąco na układ pokarmowy. Działa też ogólnie uspokajająco, co świetnie sprawdza się na przykład wtedy, kiedy dziecko ząbkuje. Mięta podana przed posiłkiem pozwala też poprawić apetyt. Maluszkom gotową herbatę z mięty można zacząć podawać po skończeniu przez nie 4. miesiąca życia. 

*

------

*

Parzenie herbaty z mięty

*

Właściwie nie różni się wiele od parzenia każdej innej herbaty ziołowej. Suszone lub świeże listki zalewamy gorąca wodą i pozostawiamy pod przykryciem na około 5 minut. Im lepsza jakość herbaty, tym będzie ona bardziej aromatyczna i esencjonalna. Jeśli ktoś nie może się przekonac do mięty, a powinien ją pić, można do klasycznej herbaty dodać świeże listki i odrobinę imbiru. Taka mieszanka jest naprawdę doskonała i do wypicia nawet dla kogoś, kto za miętą nie przepada. 

*

------

*

Mięta na przeziębienie

*

W tym wypadku decydująca role odgrywa obecny w herbacie mentol. Ma silne działanie antysepyczne, a więc "dezynfekuje" ciało od środka. Dodatkowo - i to działanie jest chyba najwyraźniej wyczuwalne - idealnie nadaje się do inhalacji. Odtyka nos, ułatwia oddychanie i chłodzi. 

*

Mięta na bezsenność

*

Miętę warto wykorzystać także przy problemach z zasypianiem. Aby wzmocnić uspokajające działanie ziela, warto stworzyć mieszankę. Ziele mięty (2 części) mieszamy z zielem ruty (1 część) i zielem bukwicy zwyczajnej (1 część). Zaparzamy przez 20 minut i wypijamy przed snem. 

*

------

*

JAK ZBIERAĆ I SUSZYĆ MIĘTĘ ?

*

Miętę dobrze jest pić "na świeżo", bo wtedy działanie jest mocniejsze. Oczywiście świeże ziele można zbierać tylko przez pewną część roku, a przez pozostałą korzystamy z suszonego ziela. Jeśli mamy taką okazję, warto zrobić własne zapasy.

*

Miętę najlepiej zbierać tuż przed kwitnieniem, które w naszym klimacie przypada na przełom lipca i sierpnia. Dzien powinien być suchy i słoneczny, a zbiór trzeba zacząć rano, tuż po opadnięciu rosy. Można scinać całe rośliny, które następnie zawieszamy w suchym, zacienionym i przewiewnym miejscu. Przy zbiorach z dzikich stanowisk, lepiej ograniczyć się do zbioru pojedynczych młodych pędów, czy nawet listków. Rozkładamy je na papierze, w przewiewnym, ciepłym i zacienionym miejscu. Muszą dobrze wyschnąć, aby nie "złapała" ich pleśń. Dwa, trzy dni zazwyczaj w zupełności wystarczą. Wysuszone listki należy przechowywać w szczelnie zamkniętym słoju lub puszcze, aby nie traciły aromatu. Zaparzamy taką ilość, jaka nam najbardziej odpowiada. 

*

------

*

Kto nie powininen pić herbaty z mięty - działania uboczne

*

Zdrowe osoby moga pić miętę właściwie bez ograniczeń. Nie zaleca się jej przy problemach z refluksem, ponieważ mentol rozluźnia mięśnie, a to może powodować zgagę. Miętowa herbata może również niwelować działanie leków hamujących wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Warto też skonsultować się z lekarzem, jesli ktoś bierze leki na cukrzycę lub o dzialaniu nasercowym. No i oczywiście w rozsądnych ilościach herbatę miętową powinny pić przyszłe mamy.

*

A JAKIE SĄ WASZE PATENTY NA WYKORZYSTANIE MIĘTY ? ZOSTAWCIE NAM SWÓJ KOMENTARZ !

*

A więcej na temat różnych rodzajów mięty możecie znaleźc na botanical.com - to prawdziwa kopalnia wiedzy !

*

Share this content

Dodaj komentarz

 (z http://)