Olej z czarnuszki - jak i na co stosować ?

Published : 2018-06-05 16:38:34
Categories : Dla ciekawych

*

*

Czarnuszka siewna jest rośliną wystepującą w Basenie Morza śródziemnego, choć jej ojczyzną jest naprawdopodobnie Irak lub Turcja. To piękna roślina, którą od wieków uprawiano, najpierw dla aromatycznych nasion, później już dla właściwości leczniczych. Jednak znacznie większą sławę zdobył olej tłoczony z nasion czarnuszki. To właśnie o nim trochę więcej. 

*

Olejowi z czarnuszki zaczęto się przyglądać, ponieważ wszystko wskazywało na to, że ma zdolność osłabiania, a nawet zabijania mikrobów, które z czasem wykształciły odporność na antybiotyki - na przykład niektóre bakterie szpitalne. 

*

"Spośród 144 szczepów bakterii (większość odporna na antybiotyki jak amoksycyklina, czy tetracyklina), rozwój aż 97 zostal zahamowny poprzez użycie oleju z czarnuszki" (źrodło)

*

CZEMU OLEJ Z CZARNUSZKI ZAWDZIĘCZA SWOJE DZIAŁANIE ?

*

Olej z czarnuszki zawiera wyjatkowe połączenie substancji. Każda z nich działa antybakteryjnie, ale w połączeniu tworzą idealną mieszankę przeciw bakteriom. Trzy najbardziej efektywne to:

*

- tymochinon - to jeden ze składników oleju z czarnuszki, który był najwcześniej badany, bo już od lat 60. XX wieku. Jest mocnym antyoksydantem i działa przeciwzapalnie. Świetnie usuwa z organizmu wolne rodniki i jednocześnie pomaga w jego detoksykacji. Wspomaga leczenie m.in. astmy oraz cukrzycy.

*

- tymohydrochinon - to jeden z najsilniejejszych naturalnych inhibitorów acetylocholinoesterazy. Mówiąc prościej, jest używany do leczenia wszelkiego rodzaju chorób neurodegeneracyjnych, na przykład Alzheimera, choroby Parkinsona, demencji, czy nawet schizofrenii. 

*

- tymol - aktywny składnik olejku eterycznego, który występuje w tymianku, ale również w czarnuszce. Jest świetnym naturalnym środkiem dezynfekującym, działa grzybo i bakteriobójczo. Jest również świetnym środkiem przeciwpasożytnicznym. 

*

Trzy fitochemikalia, czyli naturalne substancje o leczniczym działaniu zawarte w nasionach czarnuszki. Jest oczywiście więcej, ale połączenie już tych trzech wystarczy, aby czarnuszka zyskała sporą sławę.

*

JAK DZIAŁA OLEJ Z CZARNUSZKI ?

*

- wspomaga terapie antyrakowe - choć oleju z czarnuszki nie uznano oficjalnie za lek, istnieją badania, które pokazują, że zarowno tymochinon, jak i tymohydrochinon mogą nie tylko hamować rozwój komórek rakowych, ale nawet go cofać (badania chorwackie, badania amerykańskie). 

*

- wspomaga pracę wątroby - niemal każda toksyczna substancja, która dostaje siędo naszego organizmu, przechodzi przez wątrobę. Nie sprzyja jej nieodpowiednia, dieta, nadmiar alkoholu, czy leki. Olej z czarnuszki może wspomagać proces oczyszczania, przyspieszać regenerację wątroby i poprawiać jej funkcjonowanie.

*

- pomaga walczyć z cukrzycą - olej z czarnuszki mocno przyspiesza regenerację komórek odpowiedzialnych za podnoszenie poziomu insuliny i jednocześnie obniżanie poziomu glukozy. To jedna z niewielu substancji, którą można stosować w leczeniu zarówno cukrzycy typu I, jak i II. Można ją z powodzeniem stosować w początkowych fazach choroby dla zwiększenia tolerancji glukozy.

*

- chroni skórę i łagodzi jej podrażnienia - olej z czarnuszki można stosować na skórę z egzemą. Przede wszystkim działa łagodząco i przeciwzapalnie. 

*

- wzmacnia włosy i zwalcza łupież - pomaga zwalczać uporczywy łupież, także ten wywołany łojotokowym zapaleniem skóry. Wszystko dzięki przeciwgrzybiczym i przeciwbakteryjnym właściwościom;

*

- zwalcza infekcje - czyli ta właściwość, od której chyba należałoby zacząć. Olej z czarnuszki radzi sobie doskonale nie tylko z "klasycznymi" bakteriami, ale również superbakteriami, które są często odporne na antybiotyki. 

*

- podnosi płodność - olej z czarnuszki wpływa pozytywnie na jakość spermy. 

*

- pomaga obniżać poziom cholesterolu - a przy tym również poziom glukozy we krwi i jej ciśnienie. 

*

JAK UŻYWAĆ CZARNUSZKI (dawkowanie pochodzi z eksperymentalnych terapii):

*

- przy cukrzycy - 1 gram zmielonych nasion czarnuszki przyjmować 2 razy dziennie przez okres do 12 miesięcy;

*

- przy wysokim ciśnieniu - pół do 2 gramów zmielonych nasion przez okres do 12 tygodni lub 100-200 miligramów oleju z czarnuszki 2 razy dziennie przez 8 tygodni;

*

- przy astmie - 2 gramy zmielonych nasion dziennie przez okres 12 tygodni

*

- na włosy - dodać kilka kropel do szamponu lub odżywki;

*

- na skórę - rozcieńczyć olej z czarnuszki innym olejem (np. kokosowym) i nakładać na skórę

*

- dla poprawy jakości spermy - 2,5 ml oleju 2 razy dziennie przez 2 miesiące. 

*

KTO POWINIEN UNIKAĆ CZARNUSZKI ?

*

Jak w przypadku wszystkich fitochemikaliów, należy zachować ostrożność przy stosowaniu czarnuszki. Przed użyciem na skórze warto zrobić test, aby wyeliminować ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej (najczęściej pokrzywki). U niektórych osób czarnuszka, zarówno nasiona, jak i olej, moga powodować bóle brzucha lub nudności. Nie należy też przyjmować czarnuszki jak leku bez konsultacji z lekarzem w czasie ciąży i karmienia piersią. I standardowo wszystkie osoby, które przyjmują regularnie róznego rodzaju leki, powinny zażywanie oleju czy nasion w wyższych dawkach skonsultować to z lekarzem. 

Share this content

Dodaj komentarz

 (z http://)