Pierzga pszczela – czym jest i dla kogo ?

Published : 2021-02-02 16:31:08
Categories : Dla ciekawych

+

+

Ostatnio pisaliśmy o miodach, czas więc na kolejne skarby z ula. Dziś na tapetę bierzemy pierzgę, czyli inaczej chleb pszczeli.

+

Jak powstaje pierzga ?

+

Pierzga powstaje poprzez połączenie pyłku kwiatowego, który jest wzbogacony o miód i wydzielinę gruczołów ślinowych pszczół. Dzięki temu zawiera różne enzymy i bakterie kwasu mlekowego. Pszczoły umieszczają taką mieszankę w komórkach obok komórek, w których znajdują się larwy. Tam, bez dostępu tlenu, całość fermentuje przez około 3 miesiące. Dokładnie tak samo, jak nasze kiszonki. Taki proces sprawia, że całość staje się łatwiej strawna i świetnie zakonserwowana.

+

Warto przyjrzeć się dokładniej, jak pszczoły budują „komórki pierzgi”. Pierwsza pszczoła znosi pyłek i nektar do „komórki”. Kolejne pszczoły, używając głowy, upychają całość mocno, dodając miód i usuwając powietrze. Kiedy komórka jest prawie pełna, wierzch zaklejany jest miodem. I w ten sposób powstają zapasy dla ula.

+

+

+

Na co pszczołom pierzga ?

+

Pierzga znajdująca się w plastrach to główne źródło białka dla całej koloni. Chociaż teoretycznie pszczoły żywią się pyłkiem kwiatowym, który zbierają, raczej nie zobaczycie na kwiatku owada, który wcina pyłek. Oblatywaczki zanoszą zapasy do ula, gdzie są przechowywane. Inne młode pszczoły roznoszą dojrzałą już pierzgę po ulu, karmiąc całą kolonię (ale najpierw robią z niej tzw. mleczko pszczele). Całość jest dość skomplikowana, ale to w tym procesie widać, jak doskonale zorganizowane są pszczele rodziny.

+

Właściwości pierzgi

+

To prawdziwa bomba różnego rodzaju składników. Znaczniej cenniejsza od miodu, ponieważ ma mocniejsze właściwości bakteriobójcze i odżywcze. Co można w niej znaleźć: proste cukry – doskonałe źródło energii dla ciężko pracującej pszczoły;

_

- enzymy – te pochodzą ze śliny pszczół;

+

- minerały – sód, potas, fosfor, cynk, magnez, wapń, żelazo, selen;

+

- aminokwasy – pierzga zawiera większe ilości aminokwasów, niż pyłek;

+

- tłuszcze (5.9 – 11.5% ); w próbkach pierzgi znaleziono 37 różnych kwasów tłuszczowych, pośród których dominują te nienasycone;

+

Na co dobra jest pierzga ?

+

Według medycyny ludowej, pierzga jest jednym z tych cudów, który jest dobry na wszystko. Jednak kolejne badania pokazują, że rzeczywiście tkwi w niej ogromny potencjał.

+

Silne właściwości przeciwutleniające

+

To jedna z podstawowych zalet pierzgi. Spowolnienie utleniania jest równoznaczne ze spowolnieniem starzenia. Wpływa na cały organizm. Badania przeprowadzone w Polsce w 2017 roku (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28278684/) pokazują, że spośród wszystkich pszczelich wyrobów, to właśnie pierzga działa najmocniej przeciwrodnikowo.

_

Choroby wątroby

_

W czasie badań z 1976r. (Ialomicianu et al) podawano pacjentom z przewlekłym zapaleniem wątroby 30g pierzgi dziennie przez 30 dni, co normowało poziom globulin we krwi.

_

Choroby układu krążenia

_

Pyłek i pierzga pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu. Pierzga przyjmowana przez 12 tygodni (40g), spowodowało spadek poziomu nawet o 20% (2010 Kassaynko).

_

Anemia

_

U pacjentów z anemią wzrasta poziom hemoglobiny i erytrocytów we krwi (GEORGIJEWA, E et al 1993). Stosowano jedną łyżkę dziennie podzieloną na trzy porcje.

_

To tylko kilka z przykładów, ale można znaleźć sporo badań, którw wyraźnie wskazują, że pierzga może mieć szerokie zastosowanie w medycynie. A jak ją spożywać ? Można gryźć jak rodzynki, można też rozpuszczać w letniej wodzie. Ważne, żeby nie jeść jej na czczo, tylko najlepiej 30-45 minut po posiłku, aby uniknąć dolegliwości żołądkowych. Nie powinno się przekaraczać dawki 30g dziennie. Warto rozpocząć od mniejszych ilości, aby przyzwyczaić organizm.

_

Share this content

Dodaj komentarz

 (z http://)