Rodzaje kasz i ich zastosowanie

Published : 2017-04-04 10:52:14
Categories : Zdrowie na talerzu

*

Czasami zupełnie nie przyglądamy się temu, co ląduje na naszym talerzu. Nie zawsze też wiemy, skąd ten czy inny produkt się bierze. Ile z osób czytających ten post, zastanawia się w tej chwili, czym właściwie jest kasza ? :) Pewnie większośc z nas, bo kasza jest po prostu kaszą. 

*

Kasze wszelkiego rodzaju powstają z ziaren zbóż, które są obierane z łusek czy rozdrabniane. Mogą być dobniejsze lub grubsze, bardziej lub mniej przetworzone. Łączy je jedno - są doskonałym żródłem węglowodanów, a obok tego także minerałów i witamin. Dopiero zagłębiając się w temat, można zobaczyć, jak wiele różnych rodzajów tego produktu znajdziemy w sklepach.

*

TYPOWO POLSKI PRODUKT

*

Choć teoretycznie kaszę można spotkać wszędzie, jest to jednak produkt typowy dla kilku regionów świata: Afryki, Rosji oraz północnej Europy, do której można na potrzeby tego postu zaliczyć kraje środkowej Europy, jak Polska, czy Niemcy.

*

Kasza aż do XVII wieku była bardzo popularna na naszych ziemiach. Z czasem jednak straciła na popularności na rzecz pieczywa. Szybko zaczęto ją postrzegać jako pożywienie dla ubogich i chorych. Później pojawiły się ziemniaki i kasze zupełnie straciły na popularności. Choć oczywiście były cały czas obecne w tradycyjnej kuchni. Takie potrawy, jak gołąbki, czy kaszanka to co najmniej kilkaset lat naszej tradycji kulinarnej. A poniżej lista kasz, które na naszych stołach goszczą od dawna:

*

Z GRYKI:

*

- kasza gryczana - idealna do łączenia z różnego rodzaju sosami, dodawana do krupniku, składnik przeróżnego rodzaju farszów, np. do gołąbków czy pierogów.

*

Chyba jedna z najbardziej naturalnych, bo powstaje z obłuskanych ziaren gryki. To, co wyróżnia ją spośród innych, to wysoka zawartość witaminy B3 (reguluje przemianę energii w organiźmie) oraz magnezu (dobroczynny wpływ na układ nerwowy i mięsniowy). Ponieważ to kasza najbardziej typowa dla naszego regionu, można znaleźć wiele jej odmian. Surowa, czyli nieprażona, generalnie zawiera więcej białka, a mniej węglowodanów, niż prażona. Teoretycznie jest więc zdrowsza:

*

- nieprażona (inaczej zwykła lub biała):

          - cała

          - łamana

          - drobno łamana (krakowska)

*

- prażona (najbardziej popularna):

          - cała

          - łamana

*

Z JĘCZMIENIA

*

- kasza jęczmienna - można ja dodawać do zup, gołąbków i łączyć z sosami).

*

To najbardziej popularna polska kasza - stanowi aż 70% wszystkich kasz na naszym rynku. Prawdopodobnie również dlatego, że jęczmień jest najbardziej popularnym u nas zbożem. Kasza jęczmienna zawiera bardzo dużo rozpuszczalnego błonnika. To sprawia, że idealnie nadaje się do "naturalnego" obniżania poziomu cholesterolu we krwi. I znowu wersja najmniej przetworzona zawiera najwięcej dobroczynnych składników:

*

- pęczak (to całe ziarno, jedynie pozbawione łuski)

*

- pęczak obtaczany (pęczak jęczmienny kujawski) - po obłuskaniu dodatkowo czyszczona i polerowana;

*

- kasza jęczmienna łamana (kasza jęczmienna wiejska) - po obłuskaniu ziarno jest krojone, ale nie czyszczone, czy polerowane:

*

           - gruba

           - średnia

           - drobna

*

- kasza perłowa prażona (mazurska) - ziarno jęczmienia jest obłuszczone, oczyszczone, wypolerowane i poddane prażeniu. To najbardziej popularna odmiana kaszy jęczmiennej, ale te najbardziej przetworzona, więc traci wiele właściwości odżywczych.

*

Z PROSA

*

- kasza jaglana - idealna do połączenia z mlekiem, jako zupa mleczna, może być również składnikiem farszu, czy zapiekanek. 

*

Jeśli szukać kaszy, która jest znakiem rozpoznawczym Slowian naszych regionów, to jest to właśnie kasza jaglana. Tzw. jagły powstają po obłuskaniu ziarna prosa. Jest stosunkowo slabo przetworzona i z tego powodu można w niej znaleźć sporo mikro i makroelementów (manganu, miedzi czy fosforu). Dość tłusta, jednak większość z tłuszczów stanowia te nienasycone (w tym Omega 3 i Omega 6).

*

Z PSZENICY

*

- kasza manna - doskonały dodatek zagęszczający do zup czy farszów. Kto jako małe dziecko nie jadł też manny na mleku :)

*

Manna powstaje podczas mielenia ziaren pszenicy. Odsiewa się wówczas grubsze cząsteczki ziaren i to właśnie jest kasza. Manna jest niezwykle delikatna w smaku, dlatego super sprawdza się także w słodkich potrawach. I dlatego też z powodzeniem można ją serwować maluchom. 

*

CIEKAWE RODZAJE KASZ:

*

Oprócz tych typowo polskich, można oczywiście znaleźć sporo kasz z innych regionów świata. Na przyklad łamany ryż też teoretycznie jest nazywany kaszą. Ziarna komosy ryżowej również opisuje się jako kaszę. Pozostańmy jednak przy typowych kaszach:

*

Z PSZENICY DURUM:

*

- kuskus - typowa kasza do łączenia z warzywami, sosami.

*

Kuskus jest kaszą północnej Afryki. Powstaje podobnie jak manna, a więc to rozdrobnione ziarna pszenicy, tyle że tej twardej (durum). To kuskus klasyczny, dzisiaj jednak znacznie częściej kuskus powstaje z mąki, wody i dodatków. Ogromny plus tej kaszy to to, że nie trzeba jej długo przygotowywać. 

*

- bulgur - można go przyrządzać dokładnie tak samo, jak każdą inną kaszę, a więc do sosów, warzyw, czy farszów.

*

Bulgur, choć u nas od niedawna, ma bardzo długą historię. Wytwarzano go od tysiącleci na Bliskim Wschodzie i w północnej części Afryki. Również powstaje z pszenicy durum. Jej ziarna są gotowane, a następnie suszone. 

*

Z KUKURYDZY:

*

- kasza kukurydziana - doskonały dodatek do zup. gulaszow, placków.

*

Podobnie jak sama kukurydza, także i kasza kukurydziana jest najbardziej popularna w krajach Ameryki Środkowej i Południowej. Kukurydzę, po wysuszeniu, mieli się, choć nie aż tak drobno, jak mąkę. Odmian kaszy kukurydzianej można znaleźć kilkanaście, podobnie, jak naszej kaszy gryczanej, czy jęczmiennej. Warto wykorzystać kaszę z kukurydzy przy różnego rodzaju uczuleniach, zwłaszcza na gluten. 

*

A pod linkami znajdziecie ekologiczne wersje kasz dostępne w naszym sklepie - smacznego !!!

*

Znacznie więcej o kaszach znajdziecie na przykład w tej publikacji - warto zajrzeć !

*

*

Share this content

Dodaj komentarz

 (z http://)