Suplementy antyoksydacyjne czyli naturalne przeciwutleniacze

Published : 2018-05-23 11:05:19
Categories : Polecamy

*

*

Suplementy antyoksydacyjne to najbardziej popularna grupa produktów, które zapobiegają starzeniu się ciała, pozwalają zachować jego młodość i jednocześnie wzmacniają organizm. Najczęściej sięgamy po witaminę C, cynk, selen, wyciągi roślinne, kolagen, czy koenzym Q. Cały czas proces starzenia się jest badany i staramy się go zrozumieć. Jak się okazuje, te naturalne środki są całkiem skuteczne. 

*

Nauka przynosi coraz to nowsze odkrycia, w ostatnim czasie dużo uwagi poświęca się sirtuinom. To rodzaj białek, które kontrolują proces starzenia komórek, przyspieszają go, bądź spowalniają. Mówi się o nich czasami "geny młodości", gdy tak naprawdę chodzi o aktywność tych białek. U niektórych są one bardziej aktywne, u innych mniej. Niektóre substancje pomagają je aktywować i w ten sposób spowalniać procesy starzenia. I właśnie takie substancje aktywujące sirtuiny warto włączyć do diety. Cały proces jest oczywiście dużo bardziej skomplikowany. Najważniejsze jednak, że już wiemy, które z substancji spowalniają starzenie.

*

Niezwykle ważna jest dieta, który nie pozostaje bez wpływu na stan zdrowia i aktywność sirtuin. 

*

- sok z czerwonych winogron - najlepiej na świeżo, idealnie, jeśli w soku znalazłyby się też skórki. W soku z czerwonych winogron znajdziemy bardzo dużo resweratrolu. Ten zawarty jest w cienkich skórkach różnego rodzaju owoców, na przykład czerwonych winogron, jabłek, jagód itp. Resweratrol jest jedną z substancji, która najmocniej aktywuje sirtuiny.

*

- zielona herbata - na temat jej pozytywnego wpływu na ciało można byłoby napisać encyklopedię. Wystarczy wspomnieć, że aktywne składniki w niej zawarte chronią skórę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, poprawiają przepływ energii w komórkach, minimalizują utratę gęstości kości - działają więc na dwóch płaszczyznach. Z jednej strony poprawiają funkcjonowanie komórek, z drugiej natomiast spowalniają wszystkie procesy, które zachodzą w wyniku starzenia się.

*

- czosnek - pośrednio działa przeciwstarzeniowo, ponieważ chroni przed infekcjami. Zdrowe komórki wolniej się starzeją. 

*

- cebula czerwona - jest źródłem kwercetyny, która przede wszystkim hamuje reakcje alergiczne w komórkach. Łagodzi stany zapalne, a przedłużające się stany zapalne mogą się przekształcać w poważniejsze problemy ze zdrowiem (np. rozwój raka).

*

- sok z granatu - podobnie, jak sok z winogron, to przede wszystkim świetne źródło resweratrolu. 

*

- sok jabłkowy - źródło kwercetyny.

*

- surowe kakao - źródło resweratrolu.

*

- truskawki - źródło fizetyny, flawonoidu, który hamuje procesy zapalne i degradację komórek nerwowych.

*

Po powyższe produkty trzeba sięgać jak najczęściej. Jeśli dieta to za mało, warto wykorzystać suplementy, które już typowo oddziałują na sirtuiny. Jest kilka, które działają szczególnie mocno i te warto wykorzystać w profilaktyce starzenia organizmu:

*

- ekstrakt z aronii - aronia jest raczej mało smaczna, więc ekstrakt w tym wypadku idealnie się sprawdzi. Znajdziemy w niej całe mnóstwo różnorodnych substancji. Oprócz działania przeciwstarzeniowego, aronia bardzo pozytywnie wpływa na układ krwionośny. Aronię warto wykorzystać wtedy, kiedy dodatkowo chcemy zadbać o serce, ciśnienie, poziom cholesterolu, a więc ogólnie o układ krwionośny. 

*

- ekstrakt z pestek winogron - świetne źródło resweratrolu, działa podobnie, jak sok z winogron. Także polecany przy problemach z układem sercowo-naczyniowym (żylaki) oraz przy schorzeniach oczu powiązanych z cukrzycą. 

*

- gotu kola - można spotkać się z opinią, że to jeden z najlepszych suplementów, jeśli chodzi o działanie przeciwstarzeniowe. Aktywuje szereg białek spowalniających starzenie się komórek, podnosi produkcję kolagenu i działa ochronnie na komórki nerwowe. Bardzo krótko mówiąc. 

*

- żeń-szeń - jego działanie jest ogólnie znane. Najbardziej ceniony ze względu właśnie na odmładzające działanie i dodawanie energii. Można wykorzystać klasyczny żeń-szeń albo jego indyjską wersję, czyli ashwagandhę. 

*

- ekstrakt z żurawiny - suszona żurawina jest jak najbardziej ceniona, ale nie zawsze mamy dostęp do tej najwyższej jakości. Wtedy warto sięgnąć po ekstrakt - bardzo dobre źródło resweratrolu.

*

- kurkumina - czyli aktywna substancja zawarta w kurkumie. Działa przede wszystkim przeciwzapalnie. 

*

Oczywiście ekstrakt warto zastąpić świeżym owocem, czy ziołami. Nie zawsze jednak mamy do nich dostęp. Wtedy warto sięgać po dobrej jakości suplementy, najlepiej te standaryzowane. Może się wydawać, że suplementacja nie przynosi efektów, ale efekty widać po latach. Dlatego już dzisiaj warto zadbać o to, aby za 20-30 lat nasze ciało czuło się o wiele lepiej.

*

Share this content

Dodaj komentarz

 (z http://)