Zero waste - co to jest ?

Published : 2020-10-20 11:50:47
Categories : Dla ciekawych

Coraz częściej słyszy się o idei zero waste. Co to takiego, z czym to się i czy to się nam opłaca ? Dziś trochę więcej właśnie o samej idei.

*

Zero waste najprościej mówiąc to taki styl życia, w którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów. Często odwołuje się do naturalnych cyklów, w których odpad staje się zasobem (np. odpadki kuchenne stają się nawozem dla roślin, które później zjadamy). Jeśli jednak dobrze się zastanowić, zero waste to idea, która towarzyszyła człowiekowi przez stulecia. Każdy z nas pamięta babcię, która ceruje skarpetki, czy dziadka, który potrafił ukręcić ze starego drutu trzypoziomowy wieszak. Kiedyś była to często konieczność, dziś bardziej świadoma decyzja.

*

*

Pomysł na „życie bez odpadów” wcale nie jest taki młody, bo powstał w latach 70. XX wieku. Jako pierwszy tego terminu użył Paul Palmer w odniesieniu do odpadów przemysłowych. Jego firma Zero Waste Solutions skupowała żużyte chemikalia i sprzedawała je ponownie firmom do innego, ale ponownego wykorzystania (swoją drogą całkiem fajny pomysł na biznes ;))

*

Dziś zero waste to kilka zasad, świetnie opisujących podejście do całego procesu:

*

- ODMAWIAJ (refuse) – wybory są bardzo świadome, odrzuca się wszystko, co szkodzi środowisku (np. plastikowe odpady, odzieź niskiej jakości, która szybko się niszczy, produkty, które powstają ze szkodą dla środowiska itp.);

*

- OGRANICZAJ (reduce) – ogranicza się generowanie odpadów do niezbędnego minimum, kupując produkty bez opakowań, w wielorazowych opakowaniach i te, które mogą posłużyć przez długi czas;

*

- WYKORZYSTAJ PONOWNIE (reuse) – nadawanie przedmiotom „drugiego życia”;

*

- RECYCLING (recycle) – segregacja odpadów i ich recycling;

*

- KOMPOSTUJ (rot) – kompostowanie wszystkiego, co może stać się zasobem.

*

*

Różnica między zero waste, a recyclingiem

*

Można powiedzieć, że recycling jest częścią całej idei zero waste. Ta jednak idzie znacznie dalej. Chodzi nie tylko o to, aby przetwarzać odpady i wykorzystywać je ponownie, ale żeby w miarę możliwości je wyeliminować. Według zero waste śmieci nie powinno się zbierać, sortować i przetwarzać, bo to zbyt kosztowny proces. W miarę możliwości to, co jest wytwarzane powinno się dać naprawić, odnowić i służyć jak najdłużej, a na końcu wykorzystać w inny sposób. Brzmi to trochę jak opis większości gospodarstw domowych sprzed kilkudziesięciu lat. Warto byłoby do takiego systemu warto wrócić, chociaż może to być trochę niewygodne.

*

Jak zacząć ?

*

Najlepiej zacząć od małych kroków, które jednak mają duże znaczenie. Co każdy z nas może zrobić od razu ? Zrezygnować z używania plastikowych przedmiotów, które najczęściej pojawiają się obok nas:

*

PLASTIKOWA TORBA NA ZAKUPY

PLASTIKOWE SŁOMKI

NAPOJE I WODA W PLASTIKOWYCH BUTELKACH

*

To młay krok, ale doskonały na początek. A jeśli zainteresował Was ten temat, zdecydowanie warto odwiedzić bloga goingzerowaste.com. Tam znajdziecie mnóstwo ciekawych informacji.

*

Share this content

Dodaj komentarz

 (z http://)